Vi kan ikke lade være !!

Selv om vi to gamle havde været ude at gå i det smukke område omkring Søhøjlandet og selv om ungerne havde ligget i vandet, stort set fra vi kom til vi tog hjem. Så skulle vi lige – for der var jo 3 nye cacher lige i nærheden, nærmest var Slotskirken

#892

Hurtigt fundet – da vi holdt op med at lede efter en micro ;-)

Ind: Pin

TFTC
E.N.I.M.

Herfra gik turen til Jyllands Kirker : Falling Kirke

#893

Hurtigt fundet – men der skulle tages mange billeder at kirkens bagside fordi græsmarken op til kirkediget skulle slås i hø

vi valgte ikke at bytte

TFTC
E.N.I.M.

 

Ja – endnu en kirke til samlingen, og så videre til dagens clue Gylling Mølle

#894

Vi fik stillet bilen, og begyndte at følge pilen, og vi var ikke mere end lige kommet om på den modsatte side af møllen før der kom en gående hen over græsset

“Er i goecachere”? lød spørgsmålet – jaa det kunne/kan vi jo ikke afvise, det viser sig at det er luddi, som viser det sig bor mindre end 20 meter fra cachen, og oven i købet har nøglen til møllen hvor vi får en flot og engageret rundvisning.
tak for rundvisningen til Luc

luddi er i øvrigt den første geocacher vi har mødt der cacher UDEN GPS!

Ud: JFFC (til Nicolai)
Ind: Pin

TFTC
E.N.I.M.

 

Det var rigtig hyggeligt at møde Luddi som har fundet vores 5 cacher ved Horsens fjord uden GPS , alene ved hjælp af Google Earth og luftfotos (som han har adgang til på sit arbejde) sejt!

Herfra kørte vi ned til Sondrup, dels fordi vi havde lovet ungerne, at de skulle ned og fange krabber, lige som fatter gjorde ved Sondrup strand som knægt, dels fordi vi liige skulle se om ikke der kunne blive plads til an cache mere i området – og det kan der jo nok!

 

Og så lige en omvej omkring vores egen Krigskasse, på grund af en log af ralletob

Nemt fundet men en noget fedtet kasse.
Ud: Ballon
Ind: Plastic soldat

Vi troede jo at cachen havde været mugglet og dermed tømt for indhold, og da vi foretrækker et vist minimum i vores cacher (læs de skal være sjove for børn at finde), måtte der en udrykning til! Det viste sig bare at selve boksen var klistret på grund af bladluse honningdug.

Dette indlæg blev udgivet i Geocaching. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *